بتن سبک
راه اندازی خط تولید و تولید بتن سبک گازی 09155723242
 
تاریخ : سه شنبه 26 فروردین 1393 | نویسنده : شرکت تولیدکننده بتن سبک گازی
تعدادی از دوستان طی تماس ها و ایمیل های خود اطلاعاتی در مورد انواع سبكدانه ها خواستند كه در این مطلب به اختصار توضیحاتی ارائه میشود.

تقریبا اكثر خصوصیات بتن سبك دانه مربوط به نوع سنگدانه به كار رفته در آن است. سنگدانه های معمولی عموما دارای چگالی انبوهی در محدوده 1800-1600 كیلوگرم بر مترمكعب هستند. اگر سنگدانه ای دارای وزن مخصوصی كمتر از این مقادیر باشد طبق آیین نامه EN 13055 دردسته سبك دانه ها طبقه بندی میشود. سبك دانه ها به دو دسته اصلی طبیعی و مصنوعی تقسیم میشوند. سبك دانه های طبیعی همانطور كه از نامش پیداست در طبیعت موجود هستند و فقط  به صورت مكانیكی و از طریق شكستن و دانه بندی به دست میایند ولی سبك دانه های مصنوعی معمولا با حرارت دادن مصالح طبیعی و یا محصولات جانبی صنایع تولید میشوند.

1-      سبك دانه های طبیعی

سبكدانه های طبیعی كه معملا منشا آتشفشانی دارند به نام های توف (Tuff) ‏اسكریا (Scoria) پومیس (Pumice) و دیاتومایت (Diatomite) شناخته میشوند.

خاكسترهای آتشفشان بعد از جاری شدن یا به صورت ریزشی انباشته شدن سرد و سخت شده و سبك دانه توف را تشكیل میدهند. این سنگدانه معمولا به رنگ های قرمز سیاه وسبز یافت میشود.


                      توفاسكریا كه به نام محلی سنگ پا نیز شناخته میشود هم منشا آتشفشانی دارد و زمانی كه مواد مذاب آتشفشانی وارد آب یا محیط سرد شده و به سرعت سرد میشوند تشكیل میشود. از لحاظ ظاهری سنگی با خلل و فرج فراوان و در رنگ های سیاه خاكستری روشن و قهوه ای میباشد.


اسكریا


در اثر جمع شدن خاكسترهای آتشفشانی و سرد شدن آهسته آنها یا زمانی كه گازهای موجود در آن منبسط میشوند و تشكیل خلل و فرج میدهند سبكدانه پومیس تشكیل میشود. از لحاظ ظاهری رنگ آن سفید مایل به خاكستری و گاهی زرد رنگ است.

پومیس


2-      سبك دانه های مصنوعی

سبك دانه های مصنوعی با توجه به مواد اولیه تشكیل دهنده آنها خود به دو دسته تقسیم میشوند. دسته اول سبك دانه هایی كه مواد تشكیل دهنده آنها طبیعی هستند مثل لیكا ورمیكولیت پرلیت اسلیت وشیل و دسته دوم سبكدانه هایی كه مواد اولیه آن مواد جانبی صنایع هستند مثل خاكستر روباره منبسط شده یا خاكستر بادی.

ورمیكولیت : در ظاهر شبیه به میكا است ولی با یك ساختار لایه ای كه به دلیل داشتن همین ساختار در صورت حرارت دیدن تا 30 برابر حجم آن افزایش میابد.


ورمیكولیت


لیكا : سبكدانه لیكا یا رس منبسط شده در كوره ای موسوم به كوره گردان تولید میشود. رس و آب با هم مخلوط  شده و گل حاصل از بالا وارد كوره گردان میشود و تحت حرارت 1200-1000 درجه سانتیگراد قرار میگیرد كه در نهایت لیكا تولید میشود.


لیكا


پرلیت : مراحل تولید سبكدانه پرلیت شامل آسیاب و خرد كردن و حرارت دادن آن تا دمای ذوب و در محدوده 1100-900 درجه سانتیگراد است كه باعث میشود آب موجود در سنگدانه تبخیر و تبدیل به حباب میشود میشود و ساختار متخلخل را برای پرلیت به وجود میاورد. پرلیت از انواع سنگ های آتشفشانی شیشه ای است كه در رنگهای مختلف از جمله خاكستری متمایل به سبز سیاه روشن و قهوه ای دیده میشود.


پرلیت


همانطور كه قبلا هم توضیح داده شد سبكدانه های مصنوعی در دو گروه دسته بندی میشدند  كه نوع اول از مواد طبیعی به وجود میامدند و دسته دیگر كه در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت از محصولات جانبی صنایع به دست میایند:

خاكستر بادی : نیروگاههای حرارتی كه با ذغال سنگ كار میكنند محصول جانبی تحت عنوان خاكستر بادی تولید میكنند. مقادیر زیادی از این محصول سالانه تولید شده و متاسفانه بدون استفاده خاصی در طبیعت رها میشوند. اگر درصد كربن موجود در خاكستر بادی كم باشد میتوان از آن به عنوان ماده افزودنی برای بتن استفاده كرد. در صورتی كه با افزودن مقداری پودر ذغال سنگ به خاكستر بادی كربن آن را به حدود 12 درصد برسانیم میتوان آن را برای ساخت سبكدانه مورد استفاده قرار داد. سبكدانه ساخته شده با خاكستر بادی از لحاظ ظاهری به این شكل است :


خاكستر بادی


سرباره متخلخل : در پروسه تولید فولاد دو محصول به دست میاید یكی آهن خام و دیگری روباره كه حجم این دو ماده تقریبا برابر است. سرباره تولید شده در چهار دسته گندله شده منبسط شده سرد شده در هوا و سرباره فولاد دسته بندی میشود كه از سرباره منبسط شده برای ساخت سبكدانه استفاده میشود.


سرباره

طبقه بندی: بتن سبک دانه،  بتن سبک سازه ای،  بتن سبک،  بتن سبک گازی،  بتن سبک گازی،  پرلیت، 
برچسب ها: بتن سبك دانه، سبك دانه، بتن سبك، بتن با دانه های سبك، پرلیت، لیكا،
دنبالک ها: ساخت خط تولید، بتن سبك دانه، منابع پرلیت ایران،
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
پیوند های روزانه
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب ارسال شده: عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
ads
ads
ads
ads

قالب وبلاگ

ابزار وبمستر

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات