بتن سبک
راه اندازی خط تولید و تولید بتن سبک گازی 09155723242
 
تاریخ : جمعه 9 فروردین 1392 | نویسنده : شرکت تولیدکننده بتن سبک گازی

مهمترین مشخصات پرلیت شامل چگالی كم، رسانائی ضعیف، خنثی بودن، غیر قابل احتراق بودن، سختی كم، درخشندگی خوب و قابلیت جذب ارتعاش باعث كابرد آن در صنایع گوناگون گردیده است. اگرچه بیشتر مصارف پرلیت بصورت منبسط شده است اما در برخی مواقع با توجه به مشخصات فیزیكی و شیمیائی پرلیت خام از آن برای مصارفی از قبیل صنایع ریخته گری، ساینده ها، سنگ های تزئینی و بعنوان منبع سیلیس استفاده می شود. مهمترین مصارف پرلیت فرآوری شده بشرح ذیل است:

مصالح ساختمانی برای تولید قطعات پیش ساخته، پلاسترهای معمولی ساختمان، عایق های پركننده، آجرهای عایق صدا.

باغبانی بصورت هیدروپونیك، اصلاح خاك و چمن، عامل رشد گیاهان و تولید بذر.

مصارف صنعتی بصورت پركننده، عایق حرارتی، نسوز، مواد منفجره، جذب كننده، رنگ سازی، پلاستیك، لاستیك و گل حفاری.

كمك صافی و فیلترها در صنایع شیمیائی مربوط به تولید و تصفیه شكر، داروسازی، نوشیدنی ها و تصفیه آب.

در كشاورزی بعنوان عامل حاصلخیزی، ضد آفت، علف كش و خوراك دام.

 

از پرلیت منبسط شده برای تهیه صافی های مختلف جهت جدا كردن باكتری ها و جلبك ها در تصفیه خانه های آب نیز استفاده می شود. از پودر پرلیت در تهیه آنتی بیوتیك ها در داروسازی استفاده میشود. در كابردهای عایق حرارتی از مخلوط پرلیت و آزبست و یك ماده چسباننده مانند گچ استفاده شده و صفحات پرلیتی ساخته می شود. این صفحات ضمن برخورداری از وزن كم بصورت عایق های خوب حرارتی و صوتی عمل مینمایند. در بعضی مواقع از صفحات پرس شده پرلیت و آزبست جهت جذب صوت استفاده می گردد. پرلیت خام در متالورژی بعنوان روباره بر روی مذاب در پاتیل ریخته می شود تا ضمن كاهش افت دما و جلوگیری از اكسیداسیون مذاب، باعث تسهیل در جمع آوری سرباره گردد. از پرلیت منبسط شده در مخلوط ماسه ریخته گری نیز جهت سهولت واپاشی قالب پس از ریخته گری استفاده می شود. علاوه بر این به دلیل خواص حرارتی باعث عایق شدن بیشتر مواد قالب گیری می گردد و از طرف دیگر عبور گاز را افزایش میدهد تا امكان خروج گازهای متصاعد شده در ضمن ریخته گری افزایش یابد. از پرلیت منبسط برای عایق كاری در دمای پائین مانند تانكرهای اكسیژن، نیتروژن، آرگون و گاز طبیعی مایع نیز استفاده می شود. دمای این گازهای مایع تا Cº 270- برای هلیم می باشد كه پرلیت برای عایق بندی آن مناسب است. از پرلیت منبسط شده در تولید برخی مواد منفجره بعنوان عامل ایجاد تخلخل استفاده می شود.

یكی دیگر از مصارف عمده پرلیت، استفاده از آن به عنوان كمك صافی در پالایش انواع مختلف مایعات از قبیل فاضلاب صنعتی كارخانجات، مشروبات الكلی و غیر الكلی، شكر، روغن، آب میوه، آب آشامیدنی و مواد شیمیایی می باشد. تخلل زیاد و عدم تركیب شیمیایی با موادی كه تصفیه می شوند از مزایای عمده كمك صافیهای پرلیتی است كه حتی قادر به صاف كردن مواد ژلاتینی با سرعت نسبتاً بالا می باشد و از نظر چگالی كمك صافی های پرلیتی 20 تا 50 درصد سبكتر از سایر فیلترها بوده و در نتیجه قادر به تصفیه اجزاء كمتر از میكرون نیز می باشد. اینها عواملی هستند كه باعث چربش كمك صافیهای پرلیتی به كمك صافی هایی از جنس آزبست، بنتونیت، سلولز و دیاتومیت می گردند. در ضمن به دلیل استریل و خنثی بودن دارای بیشترین كاربرد در فیلتراسیون مایعات غذایی، صنایع نوشابه سازی و داروسازی می باشند.

پرلیت از حفرات میكروسكوپی تشكیل شده است و از نظر شیمیایی خنثی بوده و در برابر حمله موریانه و جانوران موذی مقاوم است. علاوه بر این با توجه به خصوصیات دیگر از آن یك عایق و مصالح ساختمانی سبك ساخته شده است (ملات و گچ، عایق كاری زیر سقف، پوشش دودكش، آجر نسوز، عایق كردن لوله و ...)

چگالی كم پرلیت منبسط شده در گچكاری دیوار سبب كاهش انقباض و وزن و افزایش مقاومت در برابر آتش و خاصیت عایق بودن آن می شود.

معمولاً پرلیت به دلیل داشتن خواصی نظیر چگالی پایین، خاصیت نارسانایی حرارتی و صوتی و مقاومت در برابر حریق و رطوبت در ساختمان سازی استفاده می شود و در اغلب موارد پس از مخلوط شدن با سایر مواد به مصرف می رسد. كاربرد محصولات پرلیتی اغلب در سقف ها، دبوارها، پشت بام ها، كف ساختمان ها، پی و نماها بوده و عمده ترین مصرف آن در ساختمانسازی، مربوط به قطعات پیش ساخته می باشد.

امروزه یكی از علل افزایش مصرف پرلیت، عایق سازی صوتی ساختمانها توسط پرلیت می باشد. در تولد آجرهای عایق صوتی از پرلیت منبسط شده استفاده می شود كه سبك وزن و با دوام بوده و در مقابل حریق نیز مقاوم هستند. پرلیت در این نوع كاشیها با مخلوطی از بنتونیت و كائولن و با پوشش سرامیك متصل و پخته می شود.

بتن سبك حاوی پرلیت منبسط شده و سیمان پرتلند اغلب در ساختمان سازی و به خصوص در سدسازی به كار برده می شود.تصور می گردد كه بتن های سبك پرلیتی نسبت به سایر مواد عایق به كار رفته در سد و پشت بامها از مقاومت در برابر باد و حریق بیشتری برخوردار است. افزودن قطعات عایق پلی استرین به بتن پرلیتی می تواند به طور اقتصادی مقاومت حرارتی كل سیستم را به حداكثر برساند. همچنین بتنهای پرلیتی می توانند در ساختمانهای جدید و سیستمهای سقف مجدد و شیبهایی كه بتواند آب موجود در پشت سقف را جاری سازد، به كار می روند.

بتن هم می تواند در محل به صورت ناپیوسته مخلوط گردد و هم می تواند در حین حمل توسط كامیون به محل مصرف داخل تانك در حال گردش مخلوط گردد و بتن مخلوط شده در داخل اكیپ دمپ شده و توسط جرثقیل به افق مورد نظر رسانده می شود. همچنین می توان بتن را توسط پمپ به محل مورد نظر رساند. پس از 3 روز تحت شرایط هوای نرمال، بتن پرلیتی حاوی چند لایه عایق و غشای محافظ هوا می شود.

از آنجا كه پرلیت منبسط شده فاسد نشدنی، غیر آتشگیر و خنثی می باشد، در عایق كاری لوله ها و سیستمهای الكتریكی كف ساختمانها كاربرد داشته و هیچگونه ضایعه ای در این تأسیسات ندارد. عایق پرلیتی در قسمت زیرین كف اتاق سطوح آسفالت و كفهای چوبی جهت تراز كردن كف و كاهش انتقال صدا از طبقات و از كف به دیوار و از سیستم لوله های كف به كار می رود. در كفهایی كه از بتن ساخته می شوند، معمولاً از پرلیت استفاده شده و اجرا بدین صورت است كه عایق پرلیتی را بر روی سطوح مورد نظر ریخته و به ضخامت مناسبی تسطیح و با مقوای نازك كركره ای یا مقواهای سبك و یك لایه كاغذ روغنی می پوشانند.

پرلیت منبسط در تهیه ملات بتن نیز مورد استفاده قرار می گیرد. پرلیت جهت سبك نمودن و به عنوان عامل بازدارنده هوا و كمك به عایق و مقاوم نمودن ملات سیمان در مقابل جذب رطوبت به ملات افزوده می شود. همچنین پمپاژ ملات سیمان را به ارتفاعات ساختمان تسهیل می نماید.

وجود حبابهای ریز هوا تراكم ملات بتن را كاهش داده و در نتیجه مقدار محصول افزایش و چگالی بتن كاهش می یابد.


اطلاعات بیشتر 09155723242

ساخت خط تولید بتن سبک http://beton-sabok.mihanblog.com 

طبقه بندی: بتن سبک گازی،  لیکا،  پرلیت،  پرلیت، 
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
پیوند های روزانه
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب ارسال شده: عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
ads
ads
ads
ads

قالب وبلاگ

ابزار وبمستر

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات