تبلیغات
بتن سبک - بتن سبک با ورمیکیولیت (سبکدانه صنعتی)
بتن سبک
راه اندازی خط تولید و تولید بتن سبک گازی 09155723242
 
تاریخ : سه شنبه 6 فروردین 1392 | نویسنده : شرکت تولیدکننده بتن سبک گازی

ورمیكیولیت یك ماده معدنی و در گروه مینرال‌های پلی‌سیلیكات جای دارد. در ظاهر شبیه به میكا است. این ماده در مكانهای گوناگونی در جهان یافت می‌شود اما امروزه بیشتر در آفریقای جنوبی، چین، برزیل، زیمبابوه و آمریكا وجود دارد. در ایران منابع معدنی قابل توجهی از ورمیكیولیت كشف نشده است و یا اینكه به دلیل حجم بالای باطله كه روی این معادن را پوشانده است استخراج آنها در شرایط فعلی مقرون به صرفه نیست. این ماده نیز به دلیل برخورداری از آب تركیبی در اثر گرم شدن با پدیده‌ای به نام پوسته شدن(Exfoliation) منبسط می شود و می‌تواند ماده‌ای سبك در تولید بتن سبك و فوق‌سبك ایجاد نماید. برای اطلاعات بیشتر به سایت اینترنتی www.vermiculite.com مراجعه شود.

ورمیکولیت، نام عمومى گروهى از آلومینوسیلیکات هاى آبدار آهن و منیزیم و یا بخشى از گروه کانى هاى فیلوسیلیکاته (سیلیکات هاى صفحه اى) است که در ظاهر شبیه به میکا مى باشد و از دگرسانى و یا هوازدگى کانى هاى بیوتیت و فلوگوپیت ایجاد مى شود. نام کانى ورمیکولیت از واژه لاتین vermiculus (کرم یا کرم _ حشره)، Vermiculita یا Vermiculit و Vermicular به معناى کرم مانند گرفته شده است زیرا در اثر ضربه گرمایى (دماى بیش از C ° 870 ) حجم آن تا 30-20 برابر حجم اولیه افزایش یافته (منبسط شده) و رشته هاى کرم مانندى به وجود مى آورد.

ورمیکولیت با فرمول عمومى:

(Mg,Fe2+,Al,Ca,K)3(Al,Si,Fe3+)4O10(OH)2•4(H2O)

در سیستم مونوکلینیک متبلور شده و داراى سختى 2- 5/1 موس مى باشد. (Mg , Ca) نمادى از کاتیون هاى تبادل پذیر است. در این فرآیند مواد با وزن سبکى ایجاد مى شوند که از نظر شیمیایى خنثى (بى اثر)، مقاوم در برابر آتش (ضدآتش) و بى بو مى باشند. ورمیکولیت در اندازه هاى ریز (به عنوان یکى از تشکیل دهنده هاى رسى خاک)، تا ورقه هاى ورمیکولیت به صورت پولک هاى بزرگ در ابعاد چند سانتى مترى و در حالت منبسط آن به صورت دانه آکاردئونى یافت مى شود. رنگ این کانى از سیاه ، قهوه اى روشن تا تیره، در نمونه هاى خام تا طلایى، قهوه اى و برنزى در نمونه هاى منبسط و سختى آن بین 5/1 تا 2 (در مقیاس موس) تغییر مى کند. ورمیکولیت مانند کانى تالک حاوى لایه هایى از آب در میان لایه هاى سیلیکاته است. همچنین لمس این کانى صابونى بوده و از این نظر با تالک قابل مقایسه است. درصد آب آزاد آن حداکثر 5/0 درصد بوده و اسیدیته (PH) دوغاب آن 7-9/5 است. همچنین وزن مخصوص ورمیکولیت در نمونه هاى خام و منبسط، به ترتیب 960-460 ، 192-56 کیلوگرم بر متر مکعب است. این کانى غیر قابل احتراق مى باشد. نقطه ذوب کانى 1315 درجه سانتى گراد و ظرفیت گرمایى ویژه آن 840 ژول بر کیلوگرم درجه سانتى گراد است. رسانایى گرمایى این کانى نیز 41/0-27/0 در سیستم انگلیسی برآورد شده است.

          ورمیکولیت به صورت خام، کمتر استفاده مى شود و بیشتر کاربردهاى آن به صورت منبسط است. در اثر انبساط، حجم کانى به 20 تا 30 برابر حجم اولیه رسیده و جرم حجمى به میزان قابل ملاحظه اى کاهش مىیابد. میزان رسانایى گرمایى نیز پس از انبساط، بسیار کاهش مىیابد.

          ورمیکولیت براى نخستین بار در سال 1824 در ایالات متحده آمریکا معرفى شد ولى تا مدت ها به کاربردن این نام به عنوان یک کانى مستقل، با شک صورت مى پذیرفت و کاربرد صنعتى این کانى از حدود یک سده بعد (1925) آغاز شد. براساس اطلاعات گردآورى شده، صرفاً دو کارگاه فرآورى ورمیکولیت در ایران فعال است. شرکت منطقه اى معادن آذربایجان، به عنوان مکتشف و بهره بردار نخستین کانسار ورمیکولیت کشور(معدن کلیبر) عملیات احداث واحد فرآورى ورمیکولیت (پرعیار سازى و انبساط) را با ظرفیت چهارصد تن در سال در نزدیکى معدن به انجام رسانده است. شرکت گیلان میکا نیز نسبت به احداث کارخانه فرآورى با ظرفیت (اسمى) 800 تن در سال اقدام کرده است. از میزان تولید و فرآورش آن اطلاع چندانی در دست نیست. مهم ترین کاربرد آن در کشاورزى (انواع کودشیمیایى، علف کش ها و حشرهکش ها و اختلاط آن با خاک باعث ایجاد تخلخل بیشتر و جذب خاک مى شود) ، باغبانى (32%)، مصالح ساختمانى (36%) ( تولید گچ و سیمان با وزن سبک و اضافه کردن ورمیکولیت به مخلوط بتون و ایجاد مخلوط بتن سبک وزن)، مواد پرکننده، انواع عایق هاى صوتى و حرارتى (27% عایق گرمایى) کاربرد دارد.

          ورمیکولیت به آسانى به پوسته هاى غیر قابل انعطاف خم پذیر و نازک تقسیم مى شود. تجمع ورمیکولیت فاقد تورق در تولید لایه هاى گچ، کاهش خاکستر که در حبابهاى دیگ بخار با سوخت ذغال سنگ وجود دارد یک جزء (ذره موجود در گلهاى حفارى) کاربرد دارد. در گرماى ناگهانی C˚ 1000-900 آب بین لایه اى ورمیکولیت مصرف شده و باعث تورقى عمود بر صفحات ورقه هاى نازک مى شود که منتهى بهانبساط 12-8 و افزایش چگالى از 960-640 به Kg/m3192 -56 شده است که وابسته به اندازه دانه و روش انبساط است. ورمیکولیت های متورق عموماً به رنگ طلایى یا برنزى با جلاى فلزى هستند. ورمیکولیت حرارتى متورق شبیه به پرلیت است. ساختار ورمیکولیت از90%  هواى محبوس تشکیل شده و به صورت منبسط با وزن سبک بوده که عایق حرارتى خوبى است (رسانایى W/m.K 065/0-062/0 و مقاومت گرمایى بالا C˚ 1100، عایق صوتى و از نظر شیمیایى خنثى و نسبتاً نسوز (مقاوم در برابر آتش)، ضد پوسیدگى (فساد)، بى بو و عدم سوزش از خصوصیات قابل توجه است که در برخى محصولات ساختمانى مانند بتون و گچ سبک وزن، گچ هاى ژیپسى، عایق پرکننده سست، مواد مرکب کاهش دهنده صدا، پوشش ضد آتش شامل: ساختار کاشى هاى سیلیکاته سدیم فولادى است لایه نازک فرمالدهید اوره و مواد اصطکاکى (جابجایى آزبست در عایق ها، کلاچ و ترمز و . . . ). بتون هاى سبک وزن که بهدرستى متراکم شده اند.

          ورمیکولیت یا پرلیت به همراه آسفالت یا یک سیلیکات به علت مقاومت نسبت به آب به عنوان پرکننده حفرات براى عایق حرارتى استفاده مى شود (سیمان سیاه یا ساختارهاى دیگر بنایى). خواص نسوز ورمیکولیت در دماى C ˚1260 و نقطه ذوبC ˚1315 در متالورژى (مواد مرکب داغ و مواد عایق مذاب) و نسوزها (آجرهاى عایق و تخته ها یا اشکال) وجود دارد. باغبانى و گلکارى جذاب/حامل : توانایى ورمیکولیت براى جذب رطوبت و باقى ماندن در جریان سیال آزاد داراى اهمیت است. جذب در حدود 240% وزنى و 50-40% حجم که در کشاورزى یا باغبانى و گلکارى (کودشیمیایى- علف کش یا حشره کش) ، بذر، چگونگى و حالت خاک، محیط رشد گیاه است. مخلوط ورمیکولیت، پیت (زغال سنگ نارس) یا مواد غذایى گیاهى در یک محیط بدون خاک به نام آب کشت است. کاربرد نهایى این کانى عموماً بسته به محتواى ورمیکولیت و چگالى بعد از تورق است. در ایالات متحده امریکا، تقریباً اندازه هاى سرند بالایى و پائینى عبارتند از : درجه 1 (درشت) 8 تا 4- مش تیلور( mm4/75-2/36) درجه 2 (متوسط) 4- تا 8- مش تیلور (mm2/35-1/18) درجه 3 (ریز ) 28- تا 14- مش تیلور (mm0/60-1/18)

          استانداردASTM  برای این ماده مشخصات گوناگونی را ارئه داده است. این استاندارد ها شامل 332 ورمیکولیت براى سیمان، 35 ورمیکولیت براى گچ، 516 ورمیکولیت عایق پرکننده میباشند. پرلیت و پشم صنعتى[1] مى توانند براى اهداف عایق کارى به جاى ورمیکولیت استفاده شوند. عایق هاىحرارتى و صوتى: رسهاى آجرى، دیاتومیت، پرلیت منبسط فیبرى سیمان سبک وزن: رس (منبسط)، پرلیت (منبسط)، پومیس و بالاخره شیل (منبسط) ، اسلیت و رس به دلیل ارزان تر بودن مى توانند به خوبى استفاده شوند در حالى که به طور قابل ملاحظه اى سنگین تر از پرلیت و ورمیکولیت هستند.

          از نظر زمین شناسی بیشتر ذخایر ورمیکولیت اقتصادى امروزه به نهشته هایى اطلاق مى شوند که در زمان پرکامبرین و آرکئن (5/1-3/0 میلیارد سال پیش) شکل گرفته اند. یک مورد استثنا نهشته مونتانا است که در زمان تریاس(225 میلیون سال پیش) تشکیل شده است. در سالهاى اخیر ورمیکولیت را حاوى آلودگى آزبست مى دانند. پرلیت و ورمیکولیت در طول سالها براى اصلاح خاک استفاده مى شد که مخلوط فاقد خاک یا خاک مصنوعى نامیده مى شد زیرا به طور جانبى فاقد خاک بود. پرلیت و ورمیکولیت در صنعت باغبانى و گلکارى استفاده مى شود زیرا هر دوى آنها زهکشى ایجاد مى کنند و مى توانند مقادیرى آب را داشته باشند و آن را حفظ نمایند و سپس بر حسب نیاز آن را آزاد کنند.

          پرلیت و ورمیکولیت استریل بوده و PH خنثى دارند و به آسانى در دسترس مى باشند. غیر سمى،سالم براى استفاده و نسبتاً ارزان هستند. پرلیت تمایل به طویل شدگى دارد و عملکرد بهترى در رشد و نمو گیاهان در آبهاى حاوى مواد معدنى براى تقویت دارد. بیشتر عایق هاى ورمیکولیت ممکن است حاوى فیبرهاى آزبست باشد. این محصولات در طول تعمیر یا تخریب و نگهدارى مى تواند خطراتى به سلامتى وارد سازد. اما در حال حاضر هیچ شواهدى مبنى بر ضرر آن به سلامت وجود ندارد. ورمیکولیت یک کانى شبیه میکاست که در تمام جهان استخراج مى شود و مصرف تجارى دارد زیرا مقاوم در برابر آتش است و کیفیت عایق کارى خوبى دارد. ورمیکولیت هاى حاصل از معدن Libby در مونتانا ممکن است حاوى آزبست باشد. این معدن بخش عمده بازار جهانى در ورمیکولیت را در بر مى گیرد. محصولات ساخته شده از کانسنگ ورمیکولیت به وسیله این معدن به طور گسترده اى پس از اواسط دهه 1980 استفاده نشد. همه ورمیکولیت ها قبل از سال 1990 حاوى فیبرهاى آزبست نیستند و می توانند در مواردی به کار گرفته شوند.

ساخت بتن های سبک با استفاده از دانه های سبک طبیعی و صنعتی (پرلیت، پوکه های آتشفشانی، ورمیکولیت، لیکا، پلی استایرن و غیره) با فرمـول بندی های مخـتلف سالهاست که در صنعت ساختمان رواج داشتـه است. بتـن های سبک حاصل از اختلاط هر یک از این دانه های سبک با ملات های سیمانی با توجه به وزن حجمی و مقاومت و کیفیـت دانـه ها دارای خواص ویژه ای است که در صورت استفاده از ترکیب همزمان بعضی از آنها در ملات های سیمانی و در کنار استفاده از رزین های شیمیایی خاص و پوزولان ها بتن سبک حاصل دارای خواص برتر به لحاظ مسائل فنی و قیمت خواهد بود که بلـوک و پانـل از جـمله آنهاسـت. همچنین هـزینه پائین تجهیزات تولید و سهـولت اجرا از ویژگیهای بـرتر آن بشمار می رود.

          ملات حاصل از این ترکیب با آب و سیمان براحتی توسط دستـگاه های ساده بلـوک زن تخم کن و ثابت و یا ماشین آلات تمام اتومـاتیک به بلـوک های سبـک دیواری و سقفـی با وزن مخصوص 600 الی 800 کیلوگرم در متر مکعب (شناور روی آب) تبدیل می شود و ضمناً از این ملات جهت تولید انواع پانل با ابعاد دلخواه در قالبهای معمولی و همچنین پوشش احجـام حتی کـروی نیز می توان استفاده نمود. جهت تولید قطعات سبک باربر مسلح و سقف های کامپوزیت می توان با تغییر لازم در فرمول طرح اختلاط به همراه شبکه های فلزی و آرموتورهای حایل به این منظور دست یافت.

طبقه بندی: مقالات بتن سبک،  بتن سبک،  بتن سبک گازی،  بتن سبک گازی،  بتن سبک گازی،  پرلیت، 
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
پیوند های روزانه
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب ارسال شده: عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
ads
ads
ads
ads

قالب وبلاگ

ابزار وبمستر