بتن سبک
راه اندازی خط تولید و تولید بتن سبک گازی 09155723242
 
تاریخ : شنبه 3 آبان 1393 | نویسنده : شرکت تولیدکننده بتن سبک گازی
ادامه مطلب قبلی
در میان تمام این پیوندها (C-S-H(I ( مونو سیلیكات كلسیم هیدراته ) و توبرموریت ( Tobermorite ) بیشترین تاثیر را در خواص كیفی بتن سبك هوادار یا AAC دارند. ایجاد مقاومت با اضافه شدن حجم سیلیكات كلسیم هیدراته و همزمان افزایش تولید میكروپورهای ( ریز تخلخل ها  كمتر از nm 100 ) صورت می پذیرد. ادامه اتوكلاوینگ باعث تولید فازهای مهم ژیرولیت (Gyrolit) و گزونتولیت ( Xontolit) و در نتیجه كم شدن مقاومت فشاری می شود. به تجربه ثابت شده است كه زمان اتوكلاوینگ بهینه به كیفیت مواد اولیه و میزان خلوص SiO2 در مواد سیلیسی و CaO در آهك و سیمان مرتبط است. .

اتوکلاو


مراحل عمل آوری تحت فشار بخار

سه مرحله برای عمل آوری تحت فشار شامل 1- افزایش فشار  Pressure Increasing 2- فشار ثابت Constant ExothermicPressure 3- كاهش فشار Pressure Decreasing وجود دارد


اتوکلاوینگ

1-     مرحله افزایش فشار: در این مرحله مقدار آب به وجود آمده از برخورد بخار اشباع به كیك به خود كیك جذب می شود. حجم آب ارتباط مستقیم با دمای مواد جامد كیك ، دما و مقدار آب موجود در كیك دارد. در یك اتوكلاوینگ بهینه باید كاری كرد كه فرایند تولید كیك قبل از اتوكلاو به گونه ای عمل كند كه نتیجه آن كمتر شدن آب حاصل از میعان و جذب آن توسط كیك شود. یعنی كیك باید تا حد امكان گرم باشد و W/S ( نسبت آب به جامد ) آن پایین باشد. اگر آب محتوای كیك و آب كندانس (حاصل از میعان) جذب شده به بتن به زیاد باشد حتّی در پایان اتوكلاوینگ ، اثر آن به شكل نم در سطوح برش دیده میشود.

2-     مرحله فشار ثابت: در این مرحله بخار سعی در نفوذ به بافت متخلخل كیك بتن و پس راندن آب به مناطق مركزی كیك دارد. اگر میزان تخلخل كیك برای پذیرش بخار نفوذی و آب بیش از حجم آب باشد فرایند پیشرفت قابل قبولی دارد. میزان تخلخل با تولید كیك با پودر آلومینیوم بیشتر می تواند افزوده شود. در صورتیكه امكان پایین آوردن دانسیته وجود ندارد به هر حال تنها راه برطرف كردن مشكل افزایش زمان اتوكلاوینگ تا نفوذ كامل بخار و پس زدن آب كندانس است. که البته این عمل به معنی افزایش انرژی مصرفی در واحد تولید می باشد.

3-     مرحله كاهش فشار: خروج بخار به معنی كاهش فشار و افزایش حجم بخار داخل اتوكلاو است. افزایش حجم در فشارهای پایین تر مشهود تر است. افزایش حجم دركاهش فشار از 2 به 1 بار 240 بار بیشتر از كاهش فشار 12 به 11 بار است. افزایش حجم بخار در ریز تخلخلها و مویینگی ها اگر با سرعت زیاد باشد باعث ایجاد ترك و شكاف در دیواره آنها و در ادامه در بدنه محصول می شود. در فصول سرد سال حتی باز كردن ناگهانی درب اتوكلاو و خروج ناگهانی بخار باقیمانده در اتوكلاو با مكانیزم مذكور باعث تركهایی به ویژه در لبه های فوقانی محصول می شود. مانیتورینگ اتفاقات داخل اتوكلاو همانند آنچه كه در شكل بالا دیده می شود به مسئولین كنترل كیفیت امكان می دهد تا تغییرات را لحظه به لحظه ثبت كرده و اثر آن را ببینند. یك مرحله بهتر از مانیتورینگ، كنترل شیرهای بخار اتوماتیك و برنامه ریزی شده است كه باعث حذف هرگونه خطای انسانی نیز می شود. استفاده از شیرهای رگولاتور دار ( Regulated Needle Valve ) كمك زیادی در انتقال آرام و بدون شوك از فازهای سه گانه به یكدیگر خواهد داشت.

 

زمان و فشار بهینه در اتوكلاوینگ بتن سبك گازی

باید به این نکته توجه کرد که فقط عمل آوری تحت فشار بخار ( اتوكلاوینگ ) است كه قادر به تولید صفحه های بلورین توبرمورایت nm 13/1 در بتن سبك می­باشد. مراحل تشكیل این تركیبات در داخل اتوكلاو به شرح ذیل است :

1- انحلال سیلیس از كوارتز و كلسیم از آهك : انحلال پذیری سیلیسیم با PH و زمان مرتبط است و با افزایش این موارد میزان آن افزایش می یابد.

2 - انجام واكنش سیلیس  Siو Ca با آب و تشكیل فازهای  CSH

انحلال در دمای 200 درجه سانتیگراد به ترتیب برای سیلیس و كلسیم معادل ppm 300 و 50 ppm است. در حالیكه در همین دما سرعت تشكیل فازهای سیلیكات كلسیمی ( مرحله دوم واكنش ) فقط ppm 10- 1 است. بنابراین اگر دما در 200 درجه یا بالاتر نگه داشته شود واكنش تا آنجایی ادامه می یابد كه مقدار یكی از واكنش دهنده ها به اتمام برسد. معمولاً در واكنشهای شیمیایی یك دمای بهینه ، دمایی است كه در آن واكنش دهنده ها در نسبتهایی برابر به یكدیگر برخورد نمایند و در مورد سیستم مورد بحث این برابری انحلال پذیری در اطراف دمای 180 - 190 درجه سانتیگراد و بخار اشباع در فشار 12 تا 13  بار قرار می گیرد. در مورد زمان اتوكلاو كردن نتایج یك تحقیق نشان می دهد مقاومت فشاری از 1 تا 8  ساعت نزدیك به 2 برابر افزوده می شود در حالیكه اضافه شدن زمان اتوكلاوینگ به 16 ساعت فقط 1/2 برابر نسبت به ساعت اول و پس از 32 ساعت فقط 27/2 برابر نسبت به ساعت اول بوده است. بالا بردن زمان اتوكلاو کردن بیش از 10 ساعت ممكن است باعث افزایش مقاومت فشاری بشود ولی مقدار آن کم بوده و توجیه اقتصادی ندارد. به تجربه ثابت شده است كه پایین بودن خلوص واكنش دهنده ها در محتوای مواد اولیه مصرفی باعث می شود كه زمان بهینه برای دستیابی به مقاومت مطلوب افزوده شود. همچنین میزان رطوبت محتوای كیك قبل از ورود به اتوكلاو و میزان آب كندانس جذب شده از بخار اشباع عوامل دیگری هستند كه به طور مستقیم روی زمان اتوكلاوینگ اثر می گذارند.
طبقه بندی: بتن سبک گازی،  خط تولید بتن سبک، 
برچسب ها: اتوکلاو، اتوکلاوینگ، اتوکلاو بهینه، بتن سبک گازی بدون اتوکلاو، naac، بتن سبک هوادار، بتن سبک،
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
پیوند های روزانه
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب ارسال شده: عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
ads
ads
ads
ads

قالب وبلاگ

ابزار وبمستر

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات